V polovině září přišel na kliniku zkušený chovatel exotických zvířat se svým opeřeným mazlíčkem Kakadu bílým /Cacatua alba/. Několik dní měl na straně krku velký útvar. Ten se mu začal postupně zvětšovat. Výrazně mu vadil při pohybu hlavou, ztrácel zájem o okolí.
Útvar na krku byl při pohmatu měkký a dal se snadno zatlačit pod úroveň krku. Po provedení punkce jsme do stříkačky odebrali jen vzduch, bez tekutin. Majiteli jsme navrhli provedení rtg snímku pro vyloučení emfyzému, nebo výhřezu vzdušných vaků.
Na snímku je velmi dobře vidět kontura vzdušného vaku prominujícího do oblasti krku a jeho podkoží. V tomto případě nelze léčebně postupovat jinak, než chirurgickou cestou.
Papoušek kakadu je pták velmi labilní a velmi těžce snáší jaké-koli zákroky. Navíc anestezie u ptákú je poměrně riskantní záležitostí, obvzláště při poškození kapacity dýchacích cest, jak tomu bylo v jeho případě. Majitel Mimina /jak se kakadu jmenuje/ si nechal čas na rozmyšlenou. Po týdnu se s papouškem pro zákrok rozhodl.
Kakadu byl po předchozí premedikaci uveden do inhalační anestezi a byl operován. Pro srůsty mezi podkožím, svalovinou krku a vzdušným vakem jsme museli vak perforovat a opatrně odpreparovat ze všech stran. Po jeho zašití a zasunutí do dutiny hrudní byla místem průniku vzd. vaků do podkoží revidován kýlní otvor. Ten se nacházel mezi klíční kostí a svalovinou krku. Vzniklý otvor byl překryt chirurgickou síťkou a stažen monofilamentním 6-0 šicím materiálem. Po zašití podkoží a kůže se papoušek rychle probudil a v době předání majiteli živě komunikoval. Po 12 dnech jsme odstranili stehy. V této době byl bez příznaků dyspnoe, ztráty výkonnosti při létání, nezadýchával se.