Pojmem kryptorchizmus označujeme jev, kdy samci nesestoupí jedno, nebo obě varlata do šourku. Dle literárních údajů postihuje především čistokrevná zvířata do deseti procent populace. Je předpoklad, že je přenášen jedním, až několika geny. Tato zvířata jsou brána jako homozygotní a měla by se vylučovat z chovu.
Varle může zůstat nejčastěji v dutině břišní,nebo podkoží mezinoží. Vyjímečně v tříselném kanále. Zajímavostí je, že tato vada postihuje převážně varle levé. S pobytem v teplejším prostředí dutiny břišní a podkoží velmi výrazně stoupá riziko nádorového bujení varlete a s tím spojených komplikací endokrinního systému zvířete. Mezi zajímavé a časté kožní manifestace patří symetrické alopetie, primárně nesvědivé. Hypotrichoza, růst jemných a výrazně světlejích chlupů. Ztráta srsti obvykle začíná na vnitřní straně stehen, kolem šourku a postupuje na boky a hřbet. Jediným řešením takto postižených jedinců je včasná sterilizace.
Případ 1.
Začátkem května nám byl na kliniku referován devítiletý kokršpaněl Ben s chronickými entropii a nepřehlédnutelnými kožními změnami.
Po posouzení kvality vidění psa, rohovkových vředů a stavu spodních víček byla doporučena operace víček. Při té příležitosti jsme majitelce navrhli vyřešení jejích problémů se srstí a to sterilizací a vyjmutí obou varlat při jedné narkose. Proběhlo standartní předoperační vyšetření, Ben byl uveden do narkosy a byla mu provedena plastika postižených víček a sterilizace. Nyní je Ben bez viditelných obtíží s očima a celý zarostl jemně hedvábnou srstí.