Začátkem ledna 2008 přišli majitelé desetileté samičky morčete s tím, že jim přestala přijímat potravu. Před několika týdny si všimli, že se jí začalo i zvětšovat bříško. Přisuzovali to obezitě. Při klinickém ohledání a palpaci dutiny břišní jsme jednoznačně obezitu vyloučili. Bylo v ní cítit květákovitě členitá tělesa na obou stranách bříška, tolik typické pro polycystická ovária. Při sonografickém vyšetření byla naše obava jen potvrzena. Majitelům byla navržena okamžitá operace i s rizikem, že to již nemusí ani v izofluranu zvládnout. Jak operace dopadla je vidět na přiložených snímcích. Velmi zajímavé je srovnání velikosti morčete a polycysticky zdegenerovaných vaječníků a cyst.
Tato gynekologicko-hormonální problematika v chovu morčat je velmi častá. Častá zejména u samiček, které neměly mláďata. Kromě velikosti takto změněných vaječníků, které mechanicky působí tlakem na okolní orgány v dutině břišní a samozřejmě ovlivňují jejich funkčnost, je zde velké riziko spojené s nadprodukcí pohlavních hormonů estrogenu a gestagenů. Pokaždé dochází k supresi kostní dřeně, z čehož vyplynou další komplikace. Například nedostatečná tvorba bílých krvinek. Sníží se i srážlivost krve. Významně se poškodí imunita takto postiženého jedince. Zhoršuje se kvalita srsti, dochází k jejímu řídnutí, až masivnímu symetrickému vypadávání. Ztenčuje se pokožka, která je navíc náchylná k sekundární infekci.
Co dodat na závěr? Máte-li samičku starší 4 let, není od věci občas prohmatat dutinu břišní a zkontrolovat její orgány. Je-li vše měkké a hebké, pak nás veterináře nepotřebujete. V opačném případě s návštěvou neotálejte.